TERE !!!

Siia leheküljele püüan panna natukene lugemist, näpunäiteid jne.

Esimesena mõtlesin siia kirjutada meresoolast ja Surnumere soolast.

Kasulik merevesi.

Aine meres, mis muudab supluse karastavaks, on üsna tuntud ühend meile, see on- sool. Tervisele mõjuvad eriti hästi just suurema soolasusega veekogud. Soolad toimivad osmoosi põhimõttel, imedes meie kehast välja liigseid aineid , mida meile vaja ei ole. Soolane merevesi puhastab.

Merevesi vabastab liigsetest pingetest ja lihasvaludest.  Aitab ravida mitmeid nahahaigusi - ekseeme, sügelisi, kergendab psoriaasi puhul.Sobib ka allergilisele naha puhul. Merevee protsetuurid mõjuvad väga soodsalt vereringele, verevaese naha puhul, tselluliidi ravil.  Kuna meil pole võimalik aastaringselt meres ujuda sobib ka ideaalselt müügil olevad meresoolad.Müüakse apteekides erineva konsistensiga meresooli. Tavalist meresoola võib osta ka toidupoest. 

Eksootilist merd võime igaüks pakkuda endale ka kodus. vannitäiele lisada 100-250 gr soola.Kasulik oleks eelnevalt lahustada kuumemas vees.

 Protseduuri kestvus võiks olla 15-20 minutit, üks kuni kaks korda nädalas.

Pärast soolavanni tasuks ennast üle loputada.

 

           NÄOHOOLDUS

  See, et naised on läbi aegade pööranud erilist tähelepanu nahahooldusele, ei tulene üksnes soovist ilus olla. Nahk teeb pidevalt tõsist tööd. Naha funktsioone tundes saame aru ka sellest, miks on vaja tema eest hoolt kanda.

  Naha tähtsus

 Nahk kaitseb meid välismõjude eest, millele me paratamatult allume, olgu need siis mehhaanilised vigastused(löögid, traumad), bioloogilised mõjud (bakterid) või ilmastikunähud(soe, külm, aga ka õhusaastus). Nahk tagab meie eluspüsimiseks vajaliku soojusvahetuse, aidates hoida püsivat kehatemperatuuri. Ultraviolettkiirtest sünteesib nahk D-vitamiini, mida meie organism vältimatult vajab. 

Nahk on viienda meele meedium, sensoorse suhtlemise organ. Nahk filteerib, võtab vastu ja annab edasi välisinformatsiooni sissepoole ja vastupidi. Meie nahk on ühtaegu nagu väike sõdur, keemialabor ja tipptehnoloogiline raadiosaatja- vastuvõtja. See on ühtaegu vastupidav ja õrn ning väärib hoolitsevat suhtumist.

  Kui nahk vananeb

 Füsioloogilise vananemise protsess on geneetiliselt progammeeritud ja algab märkamatul moel juba alates 25.-30. eluaastast. Vananemist kiirendavad järgmised mõjurid: külm, tuul, kuiv, või saastunud õhk, päike, puudulik või tasakaalustamata toitumine, tubakas ja alkohol, menopausi hormonaalsed uperpallid. Naga lennuki must kast, talletab nahk kõikide mõjurite toime.

Loomuliku vananemise märgiks on rakkude uuenemise aeglustumine. Marrasnahk muutub paksemaks ja kaotab vähehaaval oma elastsuse, epidermis muutub õhemaks. Melaniinisisalduse vähenemine muudab naha päikesekiirte mõju suhtes tundlikumaks.

Nahas sisalduvate elastiinide ja kollageenide vähenemine pärsib naha elastsust ja tugevust. Ilmuvad esimesed kortsud. Juuksejuurte, rasu- ja higinäärmete tegevus aeglustub. Marrasnahk muutub kuivemaks ning kortsud süvenevad. Nahk muutub tundlikumaks välismõjude suhtes.    Aeglustub ka ainevahetus naha ja epidermise vahel. Veresoonevõrk hõreneb ning sooneseinad muutuvad paksemaks: nahk muutub sooniliseks. Vere- ja lümfiringe hakkab aeglustuma. Jume muutub kahvatumaks ja kaob sära. Sellele väherõõmustavale pildile lidandub päikese mõjust tingitud vananemine. Nagu kõigile katmata kehaosadele, tekivad ka näkku sügavad kortsud, ilmuvad heledad ja tumedad laigud, näonahk muutub ebaühtlaseks.

  Tervislik toitumine, hapnikuga varustatus ja piisav puhkus on kolm peamist naha heaolu mõjuvat faktorit. Kui üks kolmest pole piisav, ilmneb see kohe naha väljanägemises ning mida heledam ja õhem nahk, seda tugevamini. Ükski kosmeetikavahend ega massaaž ei suuda kompenseerida naha loomulikust tervisest ja särast tulenevat ilu, mis sõltub eelkõige tasakaalustatud toidusedelist, värskest õhust ning piisavast puhkusest. Ühesõnaga meie ilu ja tervis saab alguse seest poolt.

      Naha sõbrad

  Vitamiinid ja mineraalained, mida organismis leidub imetillukestes kogustes, on organismile hädavajalikud nende antioksüdeeriva ja energeetilisetoime tõttu. Inimorganism neid ise ei sünteesi(s.t. ei tooda) ning seega tuleb need organismi viia suu kaudu. Mitmel neist on eriline mõju just nahale. Nende toime avaldub naha, juuste ja küünte tervises. Kõige põnevamad elemendid on A-,C- ja E-grupi vitamiinid, tugevad antioksüdandid, mis toimivad naha vananemise vastu ning väldivad kortsude teket. B-grupi vitamiinidel, aga ka P-vitamiinil on samuti oluline roll naha tervishoius.

Kõikvõimalike rafineerimise, aretuse, tootmise efektiivsuse jne tulemusel on meieni jõudvatest toiduainetest mõnigi kord kaduma läinud vitamiinid, mineraalained ja mikroelemendid. Ärge kõhelge kasutamast toidulisandeid tablettide, kapslite ja vedelikena, mida müüakse tervisepoodides ja apteegis.

  Vitamiinid ja nende toime

 A-vitamiin (retinool) - Looduslik allikas: maks,kalamaksaõli,munad, piimatooted.  Toime: tagab naha elastsuse, rakkude uuenemise, on antioksüdant

 Provitamiin A (beetakaroteen)- Looduslik allikas: porgandid, rohelised aedviljad, tomat, melon, aprikoos. Toime: annab nahale värvi ning kiirendab päevitamist, võimas antioksüdant

 Vitamiin B5 (pantoteenhape)- Looduslik allikas: mesilasema toitepiim, teraviljad, liha, rohelised aedviljad. Toime: kasulik naha tervisele

 Vitamiin B2 (riboflaviin)- Looduslik allikas: pärm, munad, piimatooted, maks, kala. Toime: reguleerib rasueritust ja pärsib komedoonide teket

 Vitamiin B6 (püridoksiin)- Looduslik allikas: teravili, pärm, kapsas, liha, linnuliha. Toime:reguleerib rasueritust ja pärsib komedoonide teket

 C- vitamiin (askorbiinhape)- Looduslik allikas: tsitruselised, kiivi, punased marjad, roheliste lehtedega aedviljad, tomat. Toime: tugevdab kapillaare (väldib kuperoosat), osaleb kollageeni moodustamises, tugevdab E-vitamiini mõju, pleegitab, armistab(akne), antioksüdant

 D- vitamiin (kaltsiferool) - Looduslik allikas: kala, kalamaksaõli, piimatooted, munakollane, või. Toime: soodustab rakkude uuenemist

 E- vitamiin (tokoferool) - Looduslik allikas: roheliste lehtedega aedviljad, tomatid, taimeõlid, täisteratooted, soja. Toime: tugev antioksüdant, niisutav, soodustab raku taastumist

 F- vitamiin - Looduslik allikas: taimeõlid  Toime: pehmendab, leevendab põletikke

 H- vitamiin (biotiin) - Looduslik allikas: munakollased, seened, maks. Toime: reguleerib rasueritust

 P- vitamiin (bioflavanoid) - Looduslik allikas: terved apelsinid, mustikad. Toime: toniseerib kapillaare, põletikuvastane

 

         Nahale kasulikud toidulisandid

 Õietolm, pärm - Toime: sisaldab palju aminohappeid, toidab ja parandab  kudesid, stimuleerib rakkude arengut, toodab ensüüme, aitab kortsude vastu.

 Mesilasema toitepiim, pärm - Toime: sisaldab palju B-grupi vitamiine, mis soodustavad rakkude taastumist ning tagavad naha tervise.

 Å½enšenn - Toime: stimuleeriva toimega, maandab stressi ja pinget.

 Letsitiin - soodustab kapillaaride vereringet, vähendab halva kolesterooli hulka.

 Seleen - Toime: pidurdab vananemisprotsessi, tugevdab E-vitamiini antioküdeerivaid omadusi

 Tsink - Toime: soodustab organismi puhastumist mürgistest ühenditest ning akne armistumist.

 Kaltsium - Toime: pehmendab nahka.

 Kaalium - Toime: hoiab ära naha liigse kuivamise, eriti koosmõjus E-vitamiiniga.

 Vask - Toime: annab nahale jumekust.

 Raud - Toime: annab värske jume.

 

   Et nahk püsiks noor ja ilus, tuleb seda iga päev puhastada, niisutada, kaitsta ja toita. Need neli ülesannet ongi nahahoolduse kuldreegliks. Igapäevaseks hooldamiseks läheb vaja nelja- viit ilutoodet. Aeg-ajalt tuleb nende toimet täiendada kahe-kolme spetsiifilisema kuuriga.

 

     

SURNUMERE SOOL 

Surnumere saladuslik elujõud.

Surnumeri on unikaalne loodusnähtus.Piiblis nimetatakse seda Soolamereks. Asetedes 430 m allpool Vaikse Ookeani pinnast, jääb Surnumeri atmosfäärirõhu ja kõrge temperatuuri unikaalse koosmõju sfääri ja tal on väga tugev tervistav toime. Naatriumi, kaaliumi, magneesiumi, kroomi,seleeni, broomi ja kloori konsentratsiooni, samuti paljud mikroelemendid on erakordse naharakke ja kogu inimorganismi taastava toimega.

Surnumere soolade imettegev mõju on teada juba ammustest aegadest. Kui Kuningas Saalomon ravitses nii oma hinge kui ka ihu. Kleopatra ja Sheba kuninganna kasutasid soola selleks, et oma juukseid lopsakamaks ja keha nooremaks muuta.

*Surnumere  sool mõjub organismile taastavalt ja tervistavalt, tal on ka   mitmeid haigusi ennetav toime

*Surnumere sool mõjub hästi närvisüsteemile, veresoonkonnale, ainevahetusele, liigestele, samuti nahale ja juustele

*Surnumere sool sobib inimestele, kes üritavad taastada naha siledust ja head juuksekasvu, liigeste nõtkust, lihaste elastust, sool on heaks abimeheks normaalkehakaalu taastamiseks ja annab hea une.  

*Surnumere soola vann on vajalik neile, kes soovivad tunda end noorena ja jääda alati terveks. 

* Väga hea nahaprobleemide korral, nagu liigne kuivus, liigne rasu, ärrituvus(eekõige suhkruhaigetel ja psoriaasi all kannatajatel), toob tublisti leevendust.

NB! Enne soolavanniprotsetuure peaksid arstiga nõu pidama, kui on sul probleeme kõrge vererõhuga, veresoonkonna- ja südamehaigustega, ägedate põletikega, kasvajatega või selle kahtlusega.

 

Üldine tarvitamine.

Vannid vähendavad väsimust, närvipinget, kurnatust, stressi, unetust, peavalu, valu liigestes ja lihastes. Vannidel on verevarustust ja ainevahetust parandav, lihaseid lõdvestav ja toonust normaliseeriv, samuti naha elastsust parandav toime. Soolavanne soovitakse erinevate nahahaiguste puhul: vistrikuline lööve, ekseem, dermatiidid, neurodermatiidid, allergilised lööbed. Samuti on vannidel parandav toime artriitide, reumahaiguste, jäseme tursetele.

10-15 vanni aitab normaliseerida vee ja soola tasakaalu organismis, alandab turseid ja valulikkust, soodustab kehakaalu vähenemist. Soolavannide võtmist soovitatakse alustada minimaalsest doosist, suurendades doosi iga korraga, vastavalt enesetundele.

Soolavannikuuri aitavad omakorda tõhustada samu komponente sisaldava mineraalvee joomine ning vannijärgne õli-, šokolaadi- või meemassaaž.

** Materjalid olen kogunud raamatutest, netist ja oma õpitust.

Allikad:üldarstid Sven Lindström ja Ingmar Lindström.